Daily Archives: 24. decembra 2017.

Srećne praznike i uspešnu Novu Godinu želi Vam vaš Sindikat!

cestitka13

SINDIKATI I KOLEKTIVNO PREGOVARANJE U SRBIJI – STANJE SOCIJALNOG DIJALOGA

Socijalni dijalog na nacionalnom nivou predstavlja osnovni preduslov za potpuno uključenje socijalnih partnera za donošenje ključnih odluka koje utiču na razvoj društveno ekonomskog ambijenta u zemlji. Značaj socijalnog dijaloga I tripartizma je definisan u konvencijama MOR-a,koje je i naša zemlja ratifikovala, samim tim  dužna daih poštuje i sprovodi.

Ako pogledamo i malo analiziramo trenutno stanje u oblasti socijalnog dijaloga kod nas na nacionalnom nivou skoro da ne postoji. Ako uzmemo i pogledamo još važeće, potpisane kolektivne ugovore na svim nivoima  imamo sledeću situaciju. Pre dve godine tačnije 2015. Potpisano je preko trideset kolektivnih ugovora iz sledećih delatnosti: zdravstvenih ustanova, putne privrede, kulture, socijalne zaštite, osnovnih i srednjih škola, policijskih službenika, državnih organa, javnih preduzeća i komunalnih delatnosti, ustanova studentskog standard, javna preduzeća u komunalnoj i stambenoj delatnosti grada Beograda, estradnih i muzičkih umetnika i mnogi drugi  koji su pobrojani u prilogu social ekonomskog saveta na nacionalnom nivo.