Daily Archives: 1. maja 2014.

ŽIVEO PRVI MAJ!

prvi maj

Radnička klasa u Srbiji nesme nikada zaboraviti žrtve svojih kolega pre 128 godina koji su svojim životima platili ideju I zahtev za osmočasovno radno vreme.Sve se dešavalo prvog maja 1886. godine,kada je na stotine hiljade američkih radnika izašlo na ulice sa zahtevom za opšte prihvatanje osmočasovnog radnog vremena.Prve žrtve u sukobima sa dobro naoružanom policijom bili su sindikalni aktivisti,braneći ideju osmočasovnog radnog vremena.

Na prvom kongresu druge internacionale održanom 1889. godine odlučeno je:”Prvi maj je zajednički praznik svih zemalja,na kojima radnička klasa treba da manifestuje jedinstvo svojih zahteva I svoju klasnu solidarnost.”

Jedinstveno pitanje koje se nameće svima nama ovog prvog maja jeste,da li smo kao civilno društvo izašli iz 1886. godine,ili radno mesto I osmočasovno radno vreme 2014. godine postaje ideal I san srpskog radnika???

Idemo zajedno na trg da čujemo odgovor!!!

KONFERENCIIJA ZA ŠTAMPU SLFS i USS

Prva zajednička konferencija za štampu Sindikata lekata i farmaceuta Srbije i Ujedinjenih Sindikata Srbije , koji su nedavno sklopili sporazum o trajnoj saradnji  održana  sa temom: „status lekara u zdravstvenom sistemu i kakav tretman u lečenju mogu danas da očekuju pacijenti u skladu sa zakonskim regulativama“, računajući na uzroke lošeg stanja sadržane u šifri spoljnog uzroka bolesti X 57 iz „Međunarodne klasifikacije bolesti (MKB10) kojom se definiše – nemaština.
Pored ovoga, data je osnovna poruka koju je izrekla dr Gorica Đokić: da zaposleni u zdravstvu ne treba da budu plaćeni zato što dolaze na posao i rade, već zato što nose ODGOVORNOST ZA ZDRAVLJE NACIJE I LJUDSKE ŽIVOTE.

Ovu poruku prvo treba da shvate i usvoje članovi naših sindikata i da napuste priču o  polutkama, rekreativnim odmorima i kupovinom garderobe preko sindikata.

Sve što je rečeno na konferenciji predstavlja rezultat detaljne analize situacija sa aspekta zakonskih regulativa i rečeno je sada i možda nikada više, kao napomena novoj vladi da pred sobom ima veliki problem koji se teško  rešava bez saradnje sa strukom I  sindikalnim organizacijama, koje dobro poznaju situaciju u praksi.
Sve što se ubuduće bude spominjalo u javnosti u pežorativnom smislu i što je u neskladu sa argumentacijom koju smo izneli, smatraće se kao loša namera.

IMG_2008 IMG_2009